Made in Praga
Już na samym początku aktywności PragaLAB postanowiliśmy przetestować różnorodne formy współpracy w ramach koncepcji Made in Praga z konkretnymi partnerami, a w szczególności z mikro lub małymi przedsiębiorcami, artystami tworzącymi indywidualnie, grupami artystycznymi lub osobami fizycznymi planującymi rozpoczęcie działalności lub już działającymi na Pradze w co najmniej jednym z 4 obszarów:
PRODUKCJA – Rzeczy nie muszą być anonimowe, nietrwałe i produkowane masowo. Lokalna produkcja w małej skali wytwarza rzeczy mniej banalne, mniej powtarzalne, za to trwalsze i zwykle piękniejsze niż te wytwarzane masowo. Nie musi to oznaczać produkcji luksusowej. Lokalna produkcja buduje tożsamość miejsc, pozwala zbudować relacje z klientami i współpracownikami, a dzięki internetowi może także dotrzeć do odbiorców z drugiego końca świata.
NAPRAWA – Kto nie marnuje, temu nie brakuje. Naprawa w wielu krajach świata nabiera nowego blasku. Pozwala oszczędzać pieniądze i środowisko, tworzy w naszym życiu poczucie trwałości. Przyjemnie jest lubić rzeczy, które nas otaczają, a skoro je lubimy dlaczego mielibyśmy się ich łatwo pozbywać? Naprawianie to dobry zwyczaj.
SZTUKA – Mówi sama za siebie.
KAWIARNIE RZEMIEŚLNICZE – Od dziesiątków lat kawiarnie to szczególne miejsca w europejskich miastach – przestrzeń do spotkań, dyskusji, życia towarzyskiego, intelektualnego, artystycznego, uczuciowego.
Postanowiliśmy wspierać te kawiarnie, które oprócz tych funkcji mają jeszcze wartość dodaną – niewielką produkcję na potrzeby klientów, np. ciasta pieczone na miejscu albo palarnię kawy. Takie połączenie ma szczególną wartość, popieramy!
Konkurs
W czerwcu 2019 ogłosiliśmy nabór do konkursu Made in Praga, którego celem było wspieranie lepszego powiązania lokalnej gospodarki oraz działalności artystycznej z dziedzictwem materialnym i niematerialnym Pragi w tym wzmocnienie i wsparcie osób lub podmiotów gospodarczych z powyższych grup poprzez:
- organizowanie i umożliwienie im udziału w szkoleniach, warsztatach, spotkaniach z mentorami;
- przekazanie indywidualnego wsparcia w ramach doradztwa przy opracowaniu planu przyszłego działania, budowy marki, zarządzaniu finansami;
- umożliwienie kontaktów lokalnych i międzynarodowych – pozyskanie nowych partnerów, współpracowników, odbiorców, mentorów.
- wsparcie promocyjne na poziomie lokalnym, ponadlokalnym w tym europejskim.
- pomoc w pozyskaniu środków poprzez crowdfunding
- bezpośrednie wsparcia finansowego w realizacji działań.
Sylwetki
W wyniku przeprowadzonego procesu do współpracy w ramach Made in Praga zaprosiliśmy:
Natural Born Design to marka, która uzyskała uznanie PragaLAB z uwagi na łączenie sztuki z odpowiedzialną działalnością wytwórczą. Skupia się na projektowaniu i produkcji drobnych elementów wyposażenia wnętrz jak lampy, zegary i świeczniki. Celem działalności jest wytwarzanie prostych, naturalnych i funkcjonalnych produktów w małych seriach, w ekologiczny sposób, tak aby unikać nadprodukcji i marnotrawstwa materiałów oraz kupowania rzeczy nietrwałych i złej jakości. Wszystkie produkty marki wytwarzane są ręcznie lub przy współpracy z lokalnymi rzemieślnikami z Pragi.
Osoby związane z Look Inside, czyli sklepem vintage to nie tylko pasjonaci pięknych, używanych przedmiotów, ale i historii Pragi, a ponadto współorganizatorzy imprezy Cuda Wianki i twórcy „Muzeum Polskich Zegarów”. Zajmując się handlem używanymi przedmiotami, dają im drugie życie. Niektóre z tych rzeczy naprawiają przed sprzedażą, w tym zegary, sprzęt RTV i meble. Właśnie w obszarach naprawy i dawania przedmiotom drugiego życia będziemy wspierać działania Look Inside.
Pedet.shop.pl to 3 marki: Two Fish Workshop (tekstylia domowe), Fidu (odzież i akcesoria) oraz Praga Warszawa (suweniry warszawskie). Ta ostatnia będzie rozwijana w ramach PragaLAB. Pierwsze projekty Praga Warszawa wynikały z lokalnego patriotyzmu autorki i chociaż nie miały komercyjnego charakteru przyciągnęły grupę wiernych klientów marki. Jak mówi sama projektantka „chciałabym móc poprzez swoje produkty sprawić, by mieszkańcy lewobrzeżnej Warszawy byli bardziej otwarci na Pragę, mniej się jej bali, mieli większą chęć jej eksploracji i docenili jej walory”, a my jako zespół PragaLAB podpisujemy się pod takimi postulatami.
Opis współpracy
W 2020 roku, pomimo pandemii koronawirusa i szeregu obostrzeń związanych z przemieszczaniem się ludzi oraz prowadzeniem działalności gospodarczej, zrealizowaliśmy szereg działań z laureatami konkursu Made in Praga. Byliśmy partnerem festiwalu „Jesiennych Cudów Wianków” organizowanego m.in. przez Look Inside, który odbył się w dniach 26-27.09.2020 roku na Nowej Pradze. Była to czwarta edycja wydarzenia popularyzującego Nową Pragę wśród mieszkańców Warszawy i turystów odwiedzających stolicę oraz promującego kulturę vintage oraz ideę zero waste i less waste. Festiwal miał na celu zachęcenie do spaceru po Nowej Pradze, szlakiem “miejsc z klimatem” – lokalnych antykwariatów, sklepów vintage, zakładów rzemieślniczych, galerii sztuki oraz klubokawiarni i restauracji. Wydarzenie zostało zorganizowane zgodnie z obowiązującymi zasadami reżimu sanitarnego.
Wsparliśmy także Natural Born Design szeregiem sesji mentoringowych, spotkań i włączyliśmy się w realizację jedynego w swoim rodzaju katalogu „Natural Born Design. Simple, raw, functional and minimalist lighting and decorations”, zaprojektowanego i wykonanego w 100% na warszawskiej Pradze.
Warsztaty WY.TWÓRCZE
więcej o warsztatach Made in Praga: https://ohpraga.pl/warsztaty-wy-tworcze/