WARSZTATY WY.TWÓRCZE
Dziedzictwo Pragi to nie tylko zabytki i praktyki konserwatorskie. To również dziedzictwo pracy, napraw, zakładów produkcyjnych. Poeksperymentujmy z lokalnym wytwarzaniem rzeczy.
W projekcie OpenHeritage, w ramach działania Made in Praga realizowanego jako część laboratorium dziedzictwa PragaLAB, interesuje nas tworzenie innowacji wiedzionych przez dziedzictwo (heritage led innovations) oraz wielogłosowość i wspólnotowy charakter identyfikacji, interpretacji i tworzenia nowych wartości w ramach działań (wy)twórczych. W ramach współpracy laboratorium dziedzictwa PragaLAB (OpenHeritage i OW SARP) z Domem Kultury Praga zapraszamy na serię warsztatów i działań (wy)twórczych, w ramach których uczestnicy i uczestniczki, pod okiem ekspertów i ekspertek, podążą trzema ścieżkami działania Made in Praga (Produkcja, Sztuka, Kawiarnie Rzemieślnicze). Cykl zakończy otwarte seminarium w ramach czwartej ścieżki Naprawa. Warsztaty odbędą się w Pałacyku Konopackiego.
Wsparcia w przygotowaniach i realizacji warsztatów udzieliło Muzeum Warszawskiej Pragi, za co serdecznie dziękujemy.
W ramach działania Made in Praga wspólnie z zaproszonymi rzemieślniczkami, wytwórcami i artystami poznamy specyfikę wybranego zawodu lub zajęcia związanego z lokalnym kontekstem Pragi. Rozpoznamy wartości materialne i niematerialne oraz spróbujemy stworzyć innowację wiedzioną przez zidentyfikowane wartości dziedzictwa. Nie uciekamy od typowego podejścia dotyczącego ochrony i opieki nad dziedzictwem i zabytkami, niemniej interesuje nas również sprzężenie zwrotne, w ramach którego wychodzimy od wartości po to, aby tworzyć kolejne, które z czasem może uznać za nowe dziedzictwo. Poprzez proces interpretacji dziedzictwa dokonuje się jego włączanie we współczesne procesy tworzenia rzeczy i idei.
Warsztaty będą miały jednocześnie cechy eksperymentu i szkolenia skierowanego do osób, które niekoniecznie na co dzień zajmują się dziedzinami, których dotyczą warsztaty, jednak zainteresowanych poznaniem ich specyfiki poprzez własne działanie i współdziałanie z innymi. W ten sposób przyjrzymy się temu, jaki potencjał kryje dziedzictwo Pragi dla kształtowania współczesnego środowiska pracy głębiej zakorzenionego w lokalnej specyfice.
Ścieżki warsztatów:
PRODUKCJA – Rzeczy nie muszą być anonimowe, nietrwałe i produkowane masowo. Lokalna produkcja w małej skali wytwarza rzeczy mniej banalne, mniej powtarzalne, za to trwalsze i zwykle piękniejsze niż te wytwarzane masowo. Nie musi to oznaczać produkcji luksusowej. Lokalna produkcja buduje tożsamość miejsc, pozwala zbudować relacje z klientami i współpracownikami, a dzięki internetowi może także dotrzeć do odbiorców z drugiego końca świata. Wyzwania gospodarki cyrkularnej skłaniają do zadania pytania o tworzenie wartości, o skuteczne strategie upcyklingu. Na warsztat weźmiemy temat produkcji tego co na sobie nosimy. Zmierzymy się z tematem cyrkularnego krawiectwa.
Warsztat CYRKULARNE SZYCIE poprowadzi: KOMPROMIS https://www.kompromis.store/
SZTUKA – Mówi sama za siebie. Interesuje nas w szczególności to w jaki sposób sztuka czy też proces związany z jej powstawaniem może oddziaływać na otoczenie tak charakterystyczne jak Praga i odwrotnie w jaki sposób kontekst miejsca, miejsca w którym sztuka powstaje, wpływa na nią i na jej twórców. W ramach warsztatów i konfrontacji ze zjawiskiem pomnikomanii podejmiemy się budowy niecodziennego pomnika. Przy jego pomocy spróbujemy powiedzieć coś ważnego na temat dziedzictwa Pragi, zapewne tego niedostrzeganego na pierwszy rzut oka.
Warsztat PRASKI POMNIK poprowadzi: rzeźbiarz Józek Gałązka https://jozefgalazka.pl
KAWIARNIE RZEMIEŚLNICZE – Postanowiliśmy skupić się na tej odmianie działalności, która oprócz funkcji kawiarni, mają jeszcze wartość dodaną – niewielką produkcję realizowaną na potrzeby klientów, np. ciasta i torty pieczone na miejscu. We współpracy z Muzeum Pragi na warsztat cukierniczy weźmiemy zabawki-opakowania Edwarda Manitiusa, które na koniec zjemy.
Warsztat będzie realizowany dzięki wsparciu Muzeum Warszawskiej Pragi. Dzięki. https://muzeumpragi.pl/wystawa/rzeczy-do-zabawy-edward-manitius-i-jego-wytwornia/
Warsztat PRASKI KRÓLIK poprowadzi: pracownia cukiernicza Tadam! https://www.tadamtorty.com/
NAPRAWA – Kto nie marnuje, temu nie brakuje. Naprawa w wielu krajach świata nabiera nowego blasku. Pozwala oszczędzać pieniądze i środowisko, tworzy w naszym życiu poczucie trwałości. Przyjemnie jest lubić rzeczy, które nas otaczają, a skoro je lubimy dlaczego mielibyśmy się ich łatwo pozbywać? Naprawianie to dobry zwyczaj. W ramach spotkania zastanowimy się nad wyzwaniami gospodarki cyrkularnej, tworzenia i przede wszystkim podtrzymywania wartości rzeczy i tego co to oznacza dla przestrzeni naszych miast.
Spotkanie w formie seminarium z zaproszonymi gośćmi. Wstęp wolny
Regulamin naboru dostępny na:
https://partycypuj.ohpraga.pl/processes/madeinpragawarsztaty
Zgłoszenia poprzez formularz dostępny na:
https://partycypuj.ohpraga.pl/processes/madeinpragawarsztaty/f/325