Rada
Rada PragaLAB wspiera swoim głosem wszystkie nasze aktywności. Pierwsze spotkanie Rady i członków zespołu odbyło się w czerwcu 2020 r. Oto osoby, które zaprosiliśmy do współpracy.
Katarzyna Wrońska
Kim jesteś?
MiastoWspółTwórcą
Czym się obecnie zajmujesz?
Jestem pracowniczką Wydziału Wsparcia Innowacji w Biurze Rozwoju Gospodarczego (BRG) Urzędu m.st. Warszawy. Zainicjawałam i kooordunuję projekt MiastoTwórcy, którego celem jest jest wypracowanie i przetestowanie metodyki współpracy Urzędu m.st. Warszawy z przedsiębiorcami, instytucjami naukowymi i organizacjami pozarządowymi.
Wcześniejsze ważne i najważniejsze doświadczenia
- warszawski projekt Rewitalizacja – Wspólna Sprawa,
- koordynacja działań Centrum Kreatywności Targowa 56
- projekt finansowany ze środków UE Forget Heritage
Co łączy cię z Pragą?
Tęsknota za Krakowem, z którego pochodzę.
Jakie wartości cenisz na Pradze?
Architektura i urbanistyka „jak sprzed wojny”. Tożsamość kulturowa „starych” prażan i „nowych”, którzy Pragę świadomie wybrali. Różnorodność i nowa jakość, która może z niej powstać.
Anna Tomaszewska
Kim jesteś?
Kuratorką i aktywistką
Czym się obecnie zajmujesz?
Pracuję jako niezależna kuratorka, producentka, badaczka i jestem lokalną aktywistką.
Wcześniejsze ważne i najważniejsze doświadczenia
Byłam zastępcą dyrektora Instytutu Polskiego w Sztokholmie, odpowiedzialną za program obejmujący sztuki wizualne, architekturę i design. Rozwijałam współpracę pomiędzy polskimi i szwedzkimi instytucjami kultury; należałam do rady szwedzkiej organizacji Mossutställningar i wykładałam gościnnie w CuratorLab i Konstfack, University of Arts, Craft and Design w Sztokholmie.
Co łączy cię z Pragą?
Mieszkam tu.
Jakie wartości cenisz na Pradze?
Szczególny rodzaj społecznych relacji i ukryty potencjał niektórych części powojennej Pragi.
Adam Lisiecki
Kim jesteś?
BadaczOpowiadaczem
Czym się obecnie zajmujesz?
Pracą w Muzeum Warszawskiej Pragi, przygotowuję muzealną wystawę na temat wybranych innowacyjnych firm technologicznych, które w XX-leciu międzywojennym funkcjonowały na Pradze i Kamionku; zgłębiam również zagadnienia Smart Heritage oraz relacji dziedzictwa kulturowego z gospodarką cyrkularną.
Wcześniejsze ważne i najważniejsze doświadczenia
Praca w Narodowym Instytucie Dziedzictwa, Narodowym Instytucie Audiowizualnym, udział w projektach badawczych i popularyzujących historię i architekturę Warszawy w ramach pracy w Muzeum Warszawy, artykuły i publikacje Poradniki dobrych praktyk architektonicznych: Praga-Północ. Praska kamienica i Fabryki prawego brzegu.
Co łączy cię z Pragą?
To mój dom.
Jakie wartości cenisz na Pradze?
Ludzi: różnorodność, sąsiedzkość, styl życia; przestrzeń: kompaktowość, samowystarczalność, różnorodność.
Justyna Biernacka
Kim jesteś?
Jestem warszawianką, feministką, żoną, matką, właścicielką firmy rodzinnej, aktywistką, architektką, a ostatnio też doktorantką ekonomii.
Czym się obecnie zajmujesz?
Od 2015 r. jako Sustainability Managing Partner prowadzę firmę doradczą MATERIALITY, gdzie zajmuję się zagadnieniami wpływu działalności przedsiębiorstw na środowisko i otoczenie społeczne oraz włączaniem aspektów zrównoważonych do strategii rozwoju ich biznesu. Jestem także doktorantką KZIF SGH, moje zainteresowania badawcze koncentrują się wokół transformacji miast i przedsiębiorstw w stronę gospodarki cyrkularnej. W działalności społecznej pozostaję wierna Kołu Architektury Zrównoważonej OW SARP.
Wcześniejsze ważne i najważniejsze doświadczenia
W swojej działalności zawodowej czerpię z doświadczeń projektowych, budowlanych i deweloperskich. Jestem uprawnioną architektką, LEED AP BD+C, Certified Passive House Designer oraz trenerką komunikacji opartej na empatii. Należę do IARP i SARP. Jestem współzałożycielką Koła Architektury Zrównoważonej OW SARP, inicjatorką akcji #architekcidlaklimatu, współautorką rekomendacji dla Warszawskiego Panelu Klimatycznego (2020); współautorką kryteriów oceny realizacji architektonicznych pod kątem rozwiązań odpowiedzialnych klimatycznie dla potrzeb Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy (2020); członkinią Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej m. st. Warszawy (w kadencji 2020-2023); ekspertką Programu #Mieszkania2030 w ramach Strategii #Warszawa2030; ekspertką Warszawskiego Okrągłego Stołu Adaptacji Klimatycznej (2016/2017), ekspertką programu Warszawskie Centra Lokalne (od 2015 r.). W działalności społecznej zajmowałam się również problematyką przemocy wobec kobiet, m.in. w projekcie „Nowe życie bez przemocy” ((Fundacja MaMa, 2012 r.), (nie)obecności kobiet w przestrzeni miejskiej w projektach: „Miasto Oczami Kobiet” (Fundacja MaMa, 2012 r.) i „Centralny Plac Kobiet” (Fundacja Przestrzenie, 2017 r.).
Co łączy cię z Pragą?
Na Pragę prowadzą mnie tropy rodzinne. Na Brzeskiej i na Kamionku, jeszcze przed wojną, mieszkali moi pradziadkowie. Zawodowo łączy mnie z Pragą kilka projektów i programów, m.in. Warszawskie Centra Lokalne, realizowane we współpracy m.st. Warszawa i OW SARP oraz projekt „From Burden to Resource: Industrial Heritage in Central-Eastern Europe” realizowany w ramach Grantu Wyszehradzkiego.
Jakie wartości cenisz na Pradze?
Praga jest intrygującą i niejednoznaczną częścią naszego warszawskiego świata. Cenię jej autentyczność, wielokulturowość i potencjał. Dostrzegam ryzyko jego definitywnego wykorzystania, dlatego chciałabym, aby był rozwijany z namysłem, którego Praga jest warta.