Zespół
dr inż. arch. Katarzyna Sadowy
Kim jesteś?
Kimś, kto rozwiązuje problemy – naukowe i praktyczne.
Czym się obecnie zajmujesz?
Miastami. Ten temat od dawna jest dla mnie najważniejszy. Miasta mnie fascynują – jako przestrzeń fizyczna, ale też przestrzeń pracy, współpracy, kształtowania gospodarki i demokracji, ciągłych zmian. Badam możliwości gospodarki cyrkularnej dla tworzenia bardziej trwałych i sprawiedliwych miast. W okresie COVID-19 wszystkie te wyzwania stały się bardziej wyraziste. Zajmuję się nimi jako naukowiec w SGH, w Katedrze Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego, i jako współpracownik różnych instytucji. Interesuje mnie też to, co lokalne – przedsiębiorstwa, miejscowe sklepy, usługi, przestrzenie publiczne. Od 2017 r. kieruję badaniami na SGH dotyczącymi właśnie gospodarki lokalnej. Uczę, m. in. na studiach podyplomowych Gospodarka przestrzenna. W projekcie OpenHeritage koordynuję działania polskiego zespołu.
Wcześniejsze ważne i najważniejsze doświadczenia
Wszystkie pomagają mi lepiej rozumieć to, czym teraz się zajmuję. Pracowałam jako architekt i dzięki temu inaczej patrzę na przestrzeń i na inwestycje w miastach. Kiedy zajęłam się badaniami naukowymi, zdobyłam nowy, ekonomiczny i społeczny punkt widzenia. W przypadku PragaLAB najważniejsze były warsztaty “Praga Północ”, które otworzyły całą serię podobnych działań w Oddziale Warszawskim SARP. Kolejnym takim ważnym doświadczeniem był program Warszawskich Centrów Lokalnych z 2015 r., który stał się punktem wyjścia dla mojej książki „Miasto policentryczne” z 2020 r. Byłam ekspertką Warszawskiego Okrągłego Stołu Adaptacji Klimatycznej (2016/2017) i działań związanych z pobudzaniem gospodarki na Pradze w ramach programu Rewitalizacja Wspólna Sprawa. Wspaniała była i jest możliwość uczenia się od innych miast i instytucji, w których byłam gościem, m. in. Metropolitan Research Institute i TARKI w Budapeszcie czy CEET-CNAM w Noisy-le-Grand. Najważniejsze jest dla mnie to, że znam z praktyki różne strony miasta – sektor publiczny, środowisko naukowe, przedsiębiorców i organizacje pozarządowe.
Co łączy cię z Pragą?
Fascynacja i praca.
Jakie wartości cenisz na Pradze?
Miejskość. Wyrazistość. Poczucie, że jestem w dzielnicy, gdzie gospodarkę widać gołym okiem – od handlu naręcznego po zakłady produkcyjne. Żal mi, że to znika.
dr Dominika Brodowicz
Kim jesteś?
Jak dowiedziałam się niedawno z jednej z mądrych książek mojego 3-letniego synka – jestem naukowczynią 🙂 Zdarza mi się też być konsultantką w miejskich i komercyjnych projektach.
Czym się obecnie zajmujesz?
Od lat z pasją poszukuję trendów i kierunków rozwoju miast oraz rynku nieruchomości w różnych częściach świata, w tym głównie w Europie i Ameryce Północnej. Badając przeszłość i teraźniejszość tworzę scenariusze na kolejne dekady dla obszarów zurbanizowanych. Skupiam się na zielonym i inteligentnym rozwoju, społecznie odpowiedzialnym inwestowaniu w nieruchomości oraz materialnym i niematerialnym dziedzictwie miast.
Jestem adiunkta w Katedrze Miasta Innowacyjnego, w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i kierowniczką PragaLAB w projekcie OpenHeritage.
Wcześniejsze ważne i najważniejsze doświadczenia
Mój sposób myślenia o mieście jako „systemie naczyń połączonych” ukształtowany został przez doświadczenia wyniesione z okresu badań doktorskich w The Futures Academy, w Dublin Institute of Technology. W tym przede wszystkim z projektu Built Environment Foresight 2030: Sustainable Development Imperative, w którym współpracowałam w RICS Foundation i King Sturge (obecnie to część JLL). Na kanwie tych doświadczeń i wiedzy opracowałam i przeprowadziłam m.in. projekt związany z odpowiedzialnym inwestowaniem na rynku nieruchomości oraz dotyczący ekoinnowacji w miastach. Współpracuję naukowo z CityScienceLab, HafenCityUniversität Hamburg (postdoc ZEIT-Stiftung) oraz School of Architecture, University of Virginia (postdoc Fundacji Kościuszkowskiej), a tak bardziej praktycznie z think-tankiem dr^2.ai.
Co łączy cię z Pragą?
Właściwie to od dziecka jestem związana z Pragą. Jako kilkulatka często odwiedzałam „drugą stronę” Warszawy z rodzicami. Obydwoje przez wiele lat pracowali na Pradze. Przedsiębiorstwo państwowe, w którym byli zatrudnieni zostało sprywatyzowane w latach 90-tych, a następnie zlikwidowane. Podobny los spotkał wiele wartościowych przedsięwzięć praskich, a negatywne skutki są widoczne do dziś.
Jednak, wracając do pozytywnych wspomnień – fascynował mnie Bazar Różyckiego. Gwar, atmosfera, lokalne kapele, jedzenie. Do dziś pamiętam wspaniałe różowe śniegowce z Różyca, które wybrałam sobie mając 5 lat i rodzinne wycieczki do zoo (choć teraz mam zupełnie inne zdanie i świadomość czym są takie miejsca, ale to już inna historia …).
Jakie wartości cenisz na Pradze?
Praga to dla mnie obszar kojarzący się z jednej strony z autentycznością i historią, a z drugiej z bardzo aktywną i zaangażowaną w sprawy dzielnicy społecznością. Są to większe i co ważniejsze mniejsze inicjatywy. Od stowarzyszeń i grup aktywistów po mieszkańców, którzy tu, jak w żadnej innej dzielnicy w Warszawie interesują się tym, co dzieje się w ich otoczeniu. Mamy więc do czynienia z obszarem o walorach historycznych, architektonicznych i społecznych, gdzie mieszkańcy i pasjonaci tworzą jej wyjątkową atmosferę.
arch. Maciej Czeredys
Kim jesteś?
Jestem architektem i urbanistą, który od wielu lat zajmuję się współczesną problematyką dziedzictwa kulturowego i jego adaptacji.
Czym się zajmujesz?
Oprócz pracy w projekcie OpenHeritage jestem zastępcą dyrektora ds. Inwestycji w Sinfonii Varsovii kierując projektem przekształcenia późno-XIX-wiecznego zespołu Instytutu Weterynaryjnego w nowoczesne centrum muzyki (sinfoniavarsoviacentrum.pl).
Wcześniejsze ważne i najważniejsze doświadczenia:
Jako kierownik działu inwestycji Nowego Teatru odpowiadałem za projekt adaptację na cele kulturalne garażu przedsiębiorstwa oczyszczania miasta z lat 20tych XX wieku (nowyteatr.org). Do 2007 roku byłem związany ze służbami ochrony zabytków, jako kierownik Wydziału Dokumentacji i Rejestru Zabytków, a następnie jako Zastępca Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jako projektant zajmowałem się projektami instalacji architektonicznych dla przestrzeni publicznych, projektami przestrzeni publicznych, studiami badawczymi dotyczącymi zagospodarowania przestrzenni, programami dla projektów adaptacji dziedzictwa, głównie dla warszawskich budynków i miejsc oraz konkursami architektonicznymi. Jestem wiceprzewodniczącym Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Warszawy.
Co łączy cię z Pragą?
Mieszkałem na Pradze od ponad 10 lat, angażując się w wiele projektów i inicjatyw związanych z jej przestrzenią, tożsamością i przyszłością. Jestem współautorem jednego z istotnych planów miejscowych dla północnej części historycznej Pragi. Jestem także współautorem PRA Ilustrowanego atlasu architektury Pragi.
Jakie wartości cenisz na Pradze?
Doceniam autentyczność, złożoność przestrzenną i społeczną Pragi. Lubię myśleć o Pradze poprzez jej niewykorzystany potencjał.